Scroll to top
تمامی حقوق برای آژانس تبلیغاتی عاج محفوظ است ©
اشتراک

برندسازی

برند و برندسازی

احتمالاً همه ما وقتی اصطلاح برند را می شنویم، یک لوگو و علامت تجاری در ذهنمان ظاهر می شود. اما باید بدانیم که مقوله برند و برندسازی، فقط به طراحی لوگو و آرم تجاری خلاصه نمی شود بلکه مبحثی بسیار گسترده تر را در بر می گیرد. اگر بخواهیم تعریف ساده و روشنی از برند داشته باشیم، می توانیم بگوییم برند، قولی است که شما به مشتری می‌دهید. در واقع ابتدایی ترین مفهوم برای برند به معنی وعده دادن در خصوص یک خدمت مشخص و سپس انجام متعهدانه آن است.

اما چرا مبحث برند و برندینگ تا این حد در دنیای تجاری امروز اهمیت دارد؟ چرا سازمان ها تلاش می کنند از هر طریقی که شده نام خود را بر سر زبان ها بیندازند؟ چرا هزینه کردن در این راه نوعی سرمایه گذاری ارزشمند حساب می شود؟ در پاسخ به این سوال ها باید گفت که برندینگ مهم است چون شما را به مشتری یادآوری می کند! دوباره این جمله را بخوانید! برند شما، تداعی کننده شماست! و چه چیزی عالی تر از این که تضمین کننده های حیات شرکت، به شما فکر کنند؟!

  
  
برند و برندسازی
برندینگ (Branding) چیست؟

برندینگ (Branding) چیست؟

برندینگ، تمام تلاشی است که در راستای خلق برند انجام می شود. این تلاش ها زمانی به نتیجه می رسند که افراد، برند شما را به سایر برندهای مشابه بازار “ترجیح” دهند. در این مسیر، همه‌ی اِلِمان‌های بصری برند از لوگو و فونت گرفته تا کارت ویزیت و بروشور و همه و همه، فقط یک “ابزار” برای برندینگ هستند نه کل برندینگ!

طی پروسه برندسازی، قرار است “ذهنیت” مردم نسبت به برند شما به شکل خاصی درآید و دلایل کافی برای ترجیح دادن خدمات یا محصول شما برای مشتریان به وجود بیاید. در نهایت وقتی نشان تجاری شما به برند تبدیل شد، هزینه های تبلیغات شما به شدت پایین آمده و فقط کافیست مثل سابق به وعده های خود عمل کنید و از اعتبار برندتان مراقبت نمایید! نتیجه موفق عمل کردن در این مسیر، تبدیل مشتریان معمولی به مشتریان وفادار و سپس تبدیل وفادارها به “هواخواه ها” خواهد بود! مشتریان هواخواه آنهایی هستند که علاوه بر علاقمندی، مدافع برند شما هم هستند و اجازه نمی دهند کسی پشت سرتان حرف نامربوطی بزند!

هویت برند (Brand Identity) چیست؟

گفتیم که برند، مفهومی فراتر از نام و نشان تجاری دارد. اما به دلیل قدرت حس بصری و بینایی، اولین چیزی که فرد با شنیدن نام شما در ذهنش نقش می بندد لوگوی شماست. لوگو تمام علائم بصری و حتی غیربصری شرکتی است که به کمک برند، در ذهن مخاطب تداعی می شود و در دل این لوگو، مفهومی به نام هویت جای گرفته است. سایر عناصر هویت برند شامل این موارد است: شعار، شکل ظاهری محصول و بسته بندی، گرافیک، رنگ، صدا، حرکت، بو، مزه و هر چیزی که با تحریک یکی از حواس هشتگانه (نه پنجگانه!)، کسی را یاد شما اندازد!

هویت برند (Brand Identity) چیست؟
بازسازی برند (Rebranding) چیست؟

بازسازی برند (Rebranding) چیست؟

بازسازی برند یا ریبرندینگ به معنای تغییر هویت برند و عوض کردن تصویری است که پیش از این و طی برندسازی اولیه در ذهن مخاطب شکل گرفته بوده. این پروسه با تغییر نام، لوگو، پیام، محصولات جدید، یا ترکیبی از این موارد انجام می شود.

چه زمانی باید ریبرندینگ کرد؟

بازسازی برند باید در زمان مناسب انجام شود تا نتیجه دلخواه بدست آید. موارد زیر می تواند نیاز به بازسازی برند را به وجود آورد:

 • تغییر در مالکیت
 • تغییر جایگاه در بازار
 • بین المللی شدن برند
 • آسیب دیدن شهرت برند
 • تکامل شرکت
 • تغییر در رهبری شرکت
 • متناسب نبودن شأن برند با مخاطبان سازمان
چه زمانی باید ریبرندینگ کرد؟
گام های مهم در ریبرندینگ

آیا بازسازی برند ریسک دارد؟

ریبرندینگ

بازسازی برند برای اکثر مدیران و کمپانی ها فرآیندی ترسناک به نظر می آید. ترس از نتیجه نگرفتن، ترس از شکست و از دست دادن جایگاه قبلی. اما بهتر است مشهورترین کمپانی هایی که در زمان مناسب اقدام به بازسازی برند کرده اند را نام ببریم تا کمی ترس شما بریزد! مک دونالد، نایک، اپل، بست بای (Best Buy)، لی (Lee)، اولد اسپیس (old spice)، تارگت (Target) و هارلی دیویدسن (Harley Davidson)  همگی زمانی در اقدامی جسورانه ریبرندینگ کرده اند و نیازی نیست به موفق شدنشان اشاره ای شود!

بازسازی برند مثل یک شمشیر دولبه عمل می کند و اگر در زمان مناسب و جای مناسب با دلایل قانع کننده و کافی انجام نشود، فقط هزینه روی دستتان باقی می گذارد و بس! پس قبل از اقدام، سوالاتی را از خود بپرسید:

 • مخاطبان نمی توانند با برند شما ارتباط برقرار کنند؟
 • دنبال مخاطبان جدید هستید؟
 • لوگوی شرکت از مد افتاده و دیگر محبوب نیست؟
 • میخواهید محصول یا خدمت جدیدی را ارائه دهید؟

اگر پاسخ شما و نظرسنجی ها، این سوالات را تأیید کرد، به بازسازی برند فکر کنید؛ در صورت در اختیار داشتن بودجه و امکانات لازم،، بهتر است از یک آژانس برندسازی متخصص و مجرب در این زمینه استفاده کنید تا با تدوین یک استراتژی قوی و برنامه ریزی شده، هویتی جدید و قدرتمند برای شما خلق کند.

با این حال، چه از آژانس برندسازی کمک گرفته باشید و چه یا خودتان دست به کار شدید، با طراحی استراتژی و جدول زمانی، دقیقاً بدانید که قرار است چه چیزهایی را و به چه دلایلی تغییر دهید.

درخواست جلسه مشاوره برندینگ

اگر سوال دیگری دارید، همکاران ما پاسخگوی شما هستند

۹۸۳۱۳۶۶۴۰۲۲۵+

۹۸۹۱۰۳۵۵۰۲۲۵+