از چه راهی به خلاقیت برسیم؟


امیرحسین اجلی - ۰۰/۰۴/۰۶ - 0 دیدگاه

از ایده‌های قدیمی خسته شده‌اید‌ یا شاید بدتر ،کلا هیچ ایده‌ای ندارید؟

ما هشت راهنما از طراحانی که بر خلاقیت خود تکیه می‌کنن را به اشتراک می‌گذاریم. گاهی اوقات پیدا کردن خلاقیت مورد نیاز برای تبدیل یک ایده به شاهکار سخت است. در حالی که همه ما شنیده‌ایم که اسطوره‌ای الهام بخش و خلاقیت همیشه در زمان مناسب قرار می‌گیرند.

همانطور که هر طراح به شما خواهد گفت تلاش دارد خلاقیت خود را پرورش داده و به‌طور منظم برای پروژه‌ها آن را به کار گیرد. پس برای کمک به شما جهت خلاقیت بیشتر هنگام طراحی یا هر پروژه دیگری، به چند نکته از سوی طراحان با تجربه‌ که خلاقیت خود را به طور منظم برای انجام کارهایشان به کار می‌برند اشاره می‌کنیم.

۸ روش کاربردی برای رسیدن به خلاقیت:

۱. به دنبال الهام بگرد

الهام شدن به ما همیشه به آن سادگی که دوست داریم به دست نمی‌آید. پس اگر نتوانستید الهام را بیابید، ناامید نشوید.

به جای خیره شدن به یک صفحه خالی در کل روز، برای تحقیق و یافتن عناصر مختلفی که الهام بخش شما برای پروژه‌ای که در آن مشغول به کار هستید است، وقت بگذارید.

اندریا فن، طراح مدیوم بلاگ می‌گوید: ” از منابع الهام بخش گوناگون مثل آثار هنری، ادبیات و طبیعت استفاده کنید. شما هرگز نمی‌دانید چه چیزی علاقه شما را جلب خواهد کرد و شما را برای ایجاد چیزی شگفت ‌نگیز هیجان زده خواهد کرد “.

۲. مرزهای خود را منظم کنید

در حالی که ممکن است شما مرزها را مثل یک سد برای خلاقیت ببینید، بسیاری از طراحان اظهار دارند که در حقیقت این مرزها از ابزارهای مفیدی برای طراحی به‌شمار می‌روند. خصوصاً زمانی که به پیوند فونت‌ها، رنگ و فضای منفی در طراحی شما اشاره دارد.

تری اسپیگل، یک هنرمند چند رسانه‌ای که با این مکتب فکری موافق است در مقاله قبلی کنوا اظهار دارد که:” شما باید پارامترهای باریکی که روی آن کار می‌کنید را تنظیم کنید و سپس در حدود آن به خود فضای کافی برای آزادی و بازی بدهید “

۳. با خودتان، قرار خلاقیت بگذارید

این‌که با خودتان به قرار ببرید ممکن است عجیب به نظر بیاید با این حال، جولیا کامرون در کتاب خود پیشنهاد می‌کند زمانی را در هفته برای قرار گذاشتن با خود جهت رسیدن به الهامات خود اختصاص دهید؛ به‌طوری که هرگز خالی از الهام نباشید.

پیشنهاداتی نظیر مراجعه به گالری‌های هنری به صورت تنهایی، نمایش‌های موسیقی و پیاده روی در طبیعت به منظور برقراری ارتباط با خلاقیت شما کاملا کاربردی است.

۴. استراحت کنید

هیلی لوید، طراح دیجیتال کنوا می‌گوید که در طول یک پروژه بزرگ، استراحت‌های منظم او را خلاق‌تر می‌کند. شاید تصور این‌که شما باید در محل کار به میز خود چسبیده باشید آسان به نظر بیاید اما، این شیوه‌ای نیست که افراد خلاق در پیش می‌گیرند.

او همچنین می‌گوید:”گاهی اوقات من اگر یک زمان خالی پیدا کنم به پیاده روی می‌روم، یا چت می‌کنم و اجازه می‌دهم مغزم برای مدتی. استراحت کند”.

۵. مسیر خود را پیدا کنید

متناسب با شغل خودتان، ساعاتی از روز که بیش‌ترین هوشیاری و نوآوری را دارید ارزیابی کنید. این کار چه فایده‌ای دارد؟ طراح وبلاگ دیزاینر فیکس، اظهار می‌کند این زمانی است که شما اصطلاحاً در” مسیر ” خود هستید.

هنگامی که شما زمان مناسب خود را برای انجام پروژه‌های خلاقانه پیدا کردید، می‌توانید وظایف خود را بر حسب نوع توجهی که نیاز دارند، تقسیم‌بندی کنید. به‌طور مثال اگر صبح‌،ها خلاق‌تر و شاداب‌تر هستید، وظایف خلاقانه خود را به آن زمان اختصاص دهید و وظایف اجرایی خود را برای زمان بعد در روز بگذارید، یا برعکس.

۶. به بازخوردها توجه کنید

در حالی که درخواست بازخورد برای کار خود ممکن است امری دلسرد‌کننده به‌نظر بیاید، یکی از طراحان داخلی دیجیتال کنوا، آرنولد لانگ کیو اظهار دارد : “عملاً این یک راه بسیار مفید برای تقویت خلاقیت، به کار بردن دیدگاه‌های مختلف درکار خود است.” من دوست‌دارم بازخوردهای مردم را ببینم زیرا، نقطه نظرهای مختلفی را به من ارائه می‌دهند و همچنین به من یک اعتماد به نفس می‌دهند تا بتوانم با چشمان تازه‌تر به  ادامه‌ی کار برگردم”

۷. از اشتباه نترسید

گاهی اوقات شروع طراحی، گمراه‌کننده ترین گام می‌شود و این به دلیل ترس شما از اشتباه کردن است. با این حال پاول اسچر، برنده جایزه طراحی گرافیک دارای نقل قول مشهوری است که می‌گوید: در میان اشتباهات است که انسان می‌تواند رشد کند.

همچنین او می‌گوید:” شما باید بد ببینید تا خوب را به دست آورید”. در این‌جا پاول تأکید دارد که اشتباهات و نواقص بخشی از فرایند خلاقانه و یک گام جدی برای ایجاد یک کار خوب است.

۸. کنجکاو باشید

آرنولد لانگ کیو،  طراح داخلی دیجیتال کنوا اهمیت کنجکاوی در روند طراحی را به اشتراک می‌گذارد :” کنجکاو باشید ، همیشه به دنبال الهام گرفتن از کارهای دیگران یا چیزهایی باشید که به طور خاص با طراحی ارتباط ندارند. رسانه‌ها مانند سینما، عکاسی، معماری و طبیعت، جای خوبی برای شروع هستند. سپس تلاش کنید نسخه خود را بسته به زمینه کاری که انجام می‌دهید، از آن بسازید. در نهایت شما چیزی منحصر به فرد ایجاد خواهید کرد”.

کنجکاو ماندن به ایده‌های جدید از مهم‌ترین فاکتورها، برای خلاقیت است. گسترش منابع، از طریق سیستم عامل‌های رایگان مانند پینترست یا اینستاگرام این اطمینان را می‌دهد که شما دارای طیف متنوعی از منابع جهت نشأت گرفتن در زمان لازم هستید.

۹. برای سرگرمی، زمان بگذارید

همچنان هلی، نشان می‌دهد بخش جدایی ناپذیر در پرورش خلاقیت، صرف کردن زمان برای سرگرمی‌های خود است. ” چه بی هدف باشد و چه برنامه‌ریزی شده‌، این کار  به مغز من استراحت می‌دهد. و به من اجازه دسترسی به بخش‌های خلاقانه تر ذهنم را می‌دهد”.

مطالب را به اشتراک بگذارید

پست های مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button